18 Ocak 2017
Piyasalar
DOLAR
2,8865
EURO
3,2135
IMKB
83.347
ALTIN
27,660
Arşiv
Çok Okunanlar
Anket
Tekstil sektörünün sıkıntılı günler yaşamasının sebepleri sizce nelerdir?
Çin`deki düşük maliyetli üretim
Piyasada yaşanan nakit sıkıntısı
Dolardaki ani düşüş
İşçi maliyetlerinin yüksekliği
İplik ve elestan fiyatlarındaki artış
Özbekistan'da Türk Tekstili
10 Nisan 2008 Perşembe 12:39
Bu çerçevede mevcut tekstil yatırımının yeni bir halkasını oluşturan ve yaklaşık 17 milyon dolara mal olan "Baypak İplik Fabrikası" bugün başkent T
Özbekistan'a tekstil alanında önemli yatırımlara imza atan Türk işadamlarının buradaki yatırımları sürüyor. Bu çerçevede mevcut tekstil yatırımının yeni bir halkasını oluşturan ve yaklaşık 17 milyon dolara mal olan "Baypak İplik Fabrikası" bugün başkent Taşkent'te törenle hizmete açıldı.

Kalabalık bir davetli kitlesinin katıldığı fabrikanın açılış konuşmasını yapan Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçisi Kemal Asya, Özbek halkı ile ortak dil, din ve tarih gibi ortak özellikleri paylaşan Türk halkının, Özbek halkına büyük ilgi ve yakınlık duyduğunu söyledi. Büyükelçi Asya, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimiz, Özbekistan'la sosyal, ekonomik ve kültürel alanda ilişkilerimizi ve işbirliğimizi geliştirip, pekiştirmeye yönelik politikalar izlemekte" dedi.

Açılışı yapılan fabrikayı giderek gelişen Özbekistan-Türkiye arasındaki iktisadi ilişkilerin gelişmesinin göstergesi olarak değerlendirdiğini belirten Asya, bundan memnuniyet duyduklarını kaydetti. Asya, başarılı yatırımlarıyla halka istihdam, ülkenin zenginliklerini mamul mallara dönüştürmek suretiyle katma değer ve ihraç yoluyla ülkeye döviz kazandıran Türk sermayesinin, dost ve kardeş Özbekistan'da iki devlet yararına gerçekleştirdiği faaliyetlerinin takdire şayan olduğunu sözlerine ekledi.

AMAÇ İKİ ÜLKE MENFAATİ

Törende bir konuşma yapan "Baypak İplik Fabrikası" sahibi Bayteks Türk Şirketi Özbekistan Genel Müdürü Ethem Haluk Bayatlı ise yatırım adına yeni bir çalışmaya imza atıkları için mutlu olduklarını belirtti. Bayatlı" Amacımız ülke ekonomisine katkı sağlamak, bunu yaparken de daha fazla iş güçü imkânı gerçekleştirmektir." dedi." Türk yatırımcıları olarak ilgililerden ricalarının yetkililerde şimdiye kadar gördükleri destek ve ilginin bundan sonra da devam etmesi olduğunu belirten Bayatlı "Daha önce ve şimdi yaptığımız ve gelecekte yapacağımız yatırımlarla, Özbek ve Türk halklarının karşılıklı menfaatleri doğrultusunda iki ülke arasında daha sıcak ilişkiler yaşanacaktır." şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra yapımı tamamlanan "Baypak İplik Fabrikası'nın" kurdelesi Özbek milli çalgıları "Surnay" ve "Karney" eşliğinde Büyükelçi Asya ve diğer yetkililer tarafından kesildi. Davetliler fabrikayı gezerek ilgililerden daha detaylı bilgi aldı.

FABRİKA 7 BİN TON DOLAYINDA İPLİK ÜRETECEK

Tamamı öz Türk sermayesi ile kurulan iplik fabrikası yaklaşık 17 milyon dolara mal oldu. İlk etapta 270 kişinin istihdam edildiği fabrikada bu rakam kademeli olarak 350 kişiye, ip üretme kapasitesi 5 tondan 20 tona çıkartılacak. Fabrikanın yıllık iplik üretim miktarının ise 7 bin tona çıkartılması, yılda 2 milyon dolarlık iplik ihracatı yapması hedefleniyor.

Çalışmalarından memnun olduklarını söyleyen fabrika işçileri ise bu tür iş yerlerinin daha çok açılmasını istediklerini belirterek Özbekistan ve Türkiye'nin daha da kaynaşıp sıkı ilişkiler içinde olması temennisinde bulundular.
VİDEO